Chodské slavnosti

 
 


Jazykové verze

ČeskyČesky DeutschDeutsch
EnglishEnglish FrançaisFrançais
ItalianoItaliano EspańolEspańol

Vyhledávání

Novinky

V sekci Novinky e-mailem si můžete zaregistrovat svůj e-mail, pokud chcete dostávat aktuální informace.

Budeme rádi pokud nám do diskuze napíšete svůj názor na současnou podobu Chodských slavností.

{process_module dokument:display_category:0:1}

Historie / Chodské slavnosti 2007 / Zvláštní vlaky

60 let parní lokomotivy 475.111 „Šlechtična“

Zvláštní vlaky u příležitosti Chodských slavností v Domažlicích a slavností Skolení draka ve Furth im Wald

Chodské slavnosti v Domažlicích a slavnosti Skolení draka v bavorském Furth im Wald jsou již 11 let spjaty s jízdami zvláštních vlaků vedených parní lokomotivou. Stejně tomu bude i u příležitosti 52. ročníku Chodských slavností ve dnech 11. a 12. srpna 2007. Pořadatelem jízd bude tradičně občanské sdružení Iron Monument Club Plzeň, které tak přispěje do bohatého programu regionálních kulturních slavností na obou stranách hranice.

Parní lokomotiva 475.111 „Šlechtična“
Parní lokomotiva 475.111 „Šlechtična“

Po oba dny budou mezi Domažlicemi a Futh im Wald vypraveny tři páry zvláštních vlaků – v dopoledních, poledních a odpoledních hodinách. Dopolední vlak do Furth im Wald pojede v sobotu 11. srpna 2007 již z Plzně, podvečerní vlak z Furth im Wald pojede v neděli 12. srpna až do Plzně.

Parní lokomotiva 475.111 „Šlechtična“
Parní lokomotiva 475.111 „Šlechtična“

Vlaky budou vedeny parní rychlíkovou lokomotivou 475.111. Jedná se o jednu z nejelegantnějších parních lokomotiv v Evropě, které díky svému majestátnému vzhledu nosí pojmenování Šlechtična. Lokomotiva byla vyrobena Škodovými závody v Plzni v roce 1947. Jízdami zvláštních vlaků si tak připomeneme 60 let od vyrobení této živé technické památky. Parní lokomotiva 475.111 náleží do sbírky historických železničních vozidel Iron

Monument Clubu Plzeň. Souprava zvláštních vlaků bude dále tvořena historickými železničními vozy, ve vlaku bude rovněž zařazen vůz pro přepravu jízdních kol.

Zvláštních vlaků je možné použít jako stylového dopravního prostředku, který všem zájemcům umožní návštěvu regionálních kulturních slavností na obou stranách česko-německé hranice. Vlaků je rovněž možné využít pro dopravu na pěší či cyklistický výlet za pamětihodnostmi Chodska či do přírodních partií Českého lesa. Ve vlacích platí zvláštní jízdné. Prodej jízdenek je přímo ve vlaku. Jízdenky, slevy a průkazky ČD ani jiných dopravců ve vlacích neplatí. Přeprava jízdní kol a kočárků je zdarma.

Zvláštní vlaky
Zvláštní vlaky

Iron Monument Club Plzeň je zakládající základní organizací občanského sdružení Český svaz ochránců památek. Náplní činnosti IMC Plzeň je záchrana, shromažďování a opravy technických památek se vztahem k historii železnic, zejména historických železničních vozidel. Za dobu existence klubu vybudovali jeho členové sbírku, která čítá čtyři parní lokomotivy, jeden historický motorový vůz, dvě desítky historických železničních vozů a dvě kompletní sestavy zařízení drážních vodáren. Nejvýznamnějším exponátem sbírky je parní rychlíková lokomotiva 475.111, kterou členové sdružení uvedli v letech 1993 – 96 vlastními silami do provozuschopného stavu.

Lokomotiva se účastní četných zvláštních jízd v tuzemsku i v zahraničí. Další exponáty ze sbírek IMC Plzeň je možné shlédnout v návštěvnickém okruhu pivovaru Plzeňský Prazdroj, v Ekotechnickém muzeu v Praze a budoucnu též v regionálním technickém muzeu Techmánia v Plzni. V rámci svých aktivit IMC Plzeň rovněž organizuje jízdy zvláštních vlaků pro širokou veřejnost, při kterých prezentuje historické technické památky, které byly vytvořeny díky technické vyspělosti a umu našich předků.

Kontaktní informace

Český svaz ochránců památek
1. základní organizace
Iron Monument Club
Resslova 20, 301 35 Plzeň
Tel.: +420 604 704 906, +420 604 512 984, +420 606 291 243
E-mail: imc.plzen@post.cz
Web: http://imc.wz.cz [›]

Přílohy

[Adobe PDF | 115,9 kB]
Tisková zpráva [›]